سرمایه گذاری

سرمایه گذاری

به چه کاری «سرمایه‌گذاری» می گوییم؟

 به بیانی خیلی ساده، سرمایه گذاری یعنی هر چیزی که می خرید تا برایتان سود مالی تولید کند. پس از خودکاری که من برای نوشتن دست می گیرم تا دفتری که در آن نشسته‌ام یا میز و صندلی و … همگی سرمایه‌گذاری من هستند. اما اغلب مردم فقط چند نوع سرمایه‌گذاری را می شناسند. مثلاً خواباندن پول نقد در بانک و گرفتن سود آن، اوراق قرضه، یعنی پولی که شرکت های دولتی یا خصوصی قرض می دهند، خرید سهام یعنی پولی که برای خرید سهمی از یک شرکت خرج می کنند و یا خرید اموال مثل خرید ماشین، منزل، ویلا، باغ و … . البته ممکن است شما بتوانید موارد دیگری را هم نام ببرید که کم و بیش آن‌ها را شنیده یا دیده‌اید مانند خرید اجناسی مانند برنج، فرش، طلا و فلزات گرانبها و یا حتی خرید و انباشته کردن ارزهای خارجی مثل دلار و یورو و … و بعضی ها هم که اطلاعات و توانایی لازم را دارند سراغ اجناس عتیقه یا اجناس هنری مانند تابلوهای نقاشی یا آرشیو موزیک خواننده‌گان می روند.

سرمایه‌گذاری « بدون ریسک » نداریم!

 در واقع وقتی سرمایه‌ای دارید در دو موقعیت کلی در حال ریسک هستید. اگر پول را نزد خودتان نگه دارید و هیچ کاری با آن نکنید در حال ریسک هستید چون ممکن است هر روز ارزش پول پایین بیاید. برای درک این موضوع کافی است به این فکر کنید که آیا مثلاً مبلغ ده میلیون تومان در پنج سال پیش همان ارزش پنج میلیون تومان فعلی را داشته یا پنج سال پیش با ارزش‌تر بوده است؟! پس نگه داشتن و به کار نزدن سرمایه خودش یک ریسک بزرگ است. از سوی دیگر اگر پول را در کاری سرمایه‌گذاری کنید خود این موضوع هم یک ریسک است چون معلوم نیست آن کار به سرانجام و موفقیت برسد یا خیر و این دغدغه ای است که شما را رها نمی‌کند!

یک فرمول و نکته خیلی ساده وجود دارد. یک قانون پایه. اول باید مطمئن شوید آن‌قدری پول در اختیار دارید که برای شش‌ماه و بلکه کمی بیشتر اگر هیچ درآمدی هم نداشته باشید از عهده مخارج زندگی خود و خانواده‌تان برمی‌آیید. مبالغ لازم برای این شش‌ماه را کنار بگذارید و روی مابقی پولتان برای سرمایه‌گذاری برنامه‌ریزی کنید.

کی استعداد سرمایه‌گذاری داریم؟

روی چه چیزی سرمایه‌گذاری کنیم؟

اگر پول داشته باشید، در هر صورت ایده‌ها شما را پیدا می‌کنند. دیر و زود دارد اما سوخت و سوز نخواهد داشت. البته که می‌توانید راه‌هایی ایجاد کنید تا ایده‌ها شما را زودتر پیدا کنند! مثلاً می توانید در گروه‌های ساختار یافته فرشته‌گان سرمایه‌گذار عضو شوید یا با موسسات کارآفرینی رفت و آمد داشته باشید و در جلسات آن‌ها شرکت کنید. علاوه‌براین در صورتی که مایلید سرمایه‌گذاری که انجام می‌دهید زمان طولانی‌تری برای شما سودمند باشد می‌توانید سری هم به مراکز رشد و مراکز انتقال تکنولوژی بزنید. اما، در این‌صورت باید روحیه تبدیل «ریسک» به «خطر کردن» را داشته باشید. فرشتگان سرمایه‌گذار خطرپذیر با انجام چنین مخاطراتی، در صورت موفقیت زمان بسیار طولانی تری از منافع سرمایه‌گذاری‌شان بهره‌مند می شوند.

     در هر صورت، یک نکته مهم را به خاطر داشته باشید. سرمایه‌تان را به جایی ببرید که خودتان از آن سر درمی‌آورید. هیچ‌وقت پولتان را در جایی سرمایه‌گذاری نکنید که شخص خودتان در مورد آن چیزی نمی دانید.