منتورینگ یک برنامه از پیش طراحی شده سازمانی است که برای افزایش ارتقاء کیفیت کارکرد پرسنل یک شرکت با استفاده از به‌اشتراک‌گذاری و هدایت کارکنان باتجربه تعریف می‌شود و مشخصا از سمت سازمان حمایت و هدایت می‌شود.

Telegram:@ribinstitute

     منتور کیست؟

به زبان ساده یک منتور کسی است که دانش، تخصص و مشاوره خود را به کسانی که تجربه کمتری دارند ارائه می‌دهد. منتور با بهره‌گیری از تجربه و مهارت‌های خود، کارمندانش را در مسیر درست هدایت می‌کند. یک منتور به کارمندان تازه‌کار برای یافتن فرصت‌های رشد حرفه‌ای، به‌دست آوردن اعتماد‌ به‌نفس و بهبود مهارت‌های فردی کمک می‌کند. این کمک و حمایت بر اساس تجربه‌ها و آموخته‌های شخصی منتور است که باعث جلب اطمینان بیشتر از جانب کارمندان خواهد شد.

Telegram:@ribinstitute

     همان‌طور که گفته شد، یک منتور کسب‌و‌کار با توجه به رشد حرفه‌ای و توسعه مهارت‌های بین فردی و متقابل کارمندان تازه کارش، از آنها حمایت و پشتیبانی می‌کند و به‌ویژه او کمک می‌کند تا این کارمندان گزینه‌ها و انتخاب‌های حرفه‌ای خود را کشف کنند، اهداف توسعه را تعیین کنند، ارتباطات جدید ایجاد کنند و منابع را به خوبی شناسایی کنند. در این روش، یک منتور به عنوان الگو و مشاوری حرفه‌ای برای کارمندان عمل می‌کند. نقش یک منتور بر اساس نیازهای متغیر کارمندان تازه‌کار در طول زمان، تکامل پیدا می‌کند. در اغلب موارد، روابط منتورینگ غیررسمی است، درحالی‌که چنین روابطی هرازچندگاهی می‌تواند رسمی‌تر باشد.

در روابط منتورینگ رسمی، منتورها روش‌های از پیش تعیین شده و ساختاریافته‌ای را برای تعیین و تنظیم انتظارات واقع‌بینانه، به‌دست آوردن و افزایش منافع متقابل و ارتقای کیفیت کارمندان دنبال می‌کنند. منتورهای خوب همیشه تمایل دارند تا مهارت‌ها و دانش خود را با کارمندان جوان به اشتراک بگذارند و از آنجایی که آنها هم مانند کارمندان تازه‌کار با همین چالش‌ها مواجه شده‌اند، می‌توانند با همدلی بیشتر با نیازهای آنان برخورد کنند. منتورها برای الهام بخشی و ایجاد اطمینان و اعتماد در عملکرد خود، نگرش مثبت و تمایل به مقابله با مشکلات را دارند. این ویژگی به آنها کمک می‌کند که با کارمندان جوان در مورد اهداف و دغدغه‌های حرفه‌ای راحت‌تر بحث کنند. از دیدگاه کسب‌وکار، منتورها به کارمندان در بالا بردن اعتماد به‌نفس، توسعه مهارت‌ها و افزایش اعتبار آنها کمک می‌کنند و کارمندانی که دارای اعتماد به‌نفس و رضایتمندی هستند، سازمان را به جلو هدایت می‌کنند و به همین دلیل کسب‌و‌کارها  در حال حاضر تمرکز خود را بر شناسایی برنامه‌های منتورینگ صحیح، راهبردی و حمایتی قرار داده‌اند.

برای شروع یک کسب و کار نقش منتور می‌تواند پررنگ باشد و دلیلش هم واضح است. شما چیزی را قرار است به‌دست آورید که به‌تنهایی با صرف زمان و آزمون و خطای بیشتری باید به آن برسید.

Telegram:@ribinstitute

     مطالعات نشان می دهند که شرکتهای کوچک و متوسط فناوری در رونق اقتصادی، توسعه فناوری و ایجاد اشتغال مولد، نقشی اساسی دارند. اما عدم آشنایی با مهارتهای کسب و  کار, ناآگاهی از شرایط بازار و فقدان تجربیات فنی-تخصصی و مدیریتی سبب می شود که  بسیاری از  این شرکتهای نوپا در سالهای ابتدایی تاســـیس دچار  شکست  شوند.

Telegram:@ribinstitute

    

موسسه ایده‌بنیان راشا، سعی می‌کند با برگزاری دوره‌های آموزشی مرتبط با فضای کسب وکار در حد توان خود، به موفقیت شرکت‌ها و واحدهای کارآفرین تولیدی و اقتصادی کمک کند. فهرست برخی دوره‌های آموزشی کوتاه مدت که توسط این آکادمی ارائه می‌گردند در این لینک فهرست شده‌اند.

Telegram:@ribinstitute

    

علاوه‌بر این‌که شرکت‌کنندگان در هر دوره، گواهی‌نامه شرکت در آن دوره را دریافت می‌دارند، به کسانی که در حداقل دو دوره از هر بخش شرکت نموده و گواهی‌نامه اخذ نموده باشند گواهی‌نامه منتوری اعطا خواهد شد. اهمیت داشتن این گواهی‌نامه در آن‌است که در فضای استارتاپی کسب و کارهای نو که طی سال‌های اخیر در کشور ایجاد شده است، تیم‌های کاری و شرکت‌های بسیار کوچک برای توسعه کار خود نیاز به راهنمایان کسب و کار دارند. منتورها علاوه بر نقش مهمی که در توسعه شرکت‌های خود دارند، می‌توانند در راهنمایی این کسب و کارهای کوچک نیز موثر باشند.

Telegram:@ribinstitute