در این صفحه ویدئو درس هایی از ریاضیات مقدماتی را ملاحظه می کنید. اغلب این مباحث در ریاضیات پیش دانشگاهی، یعنی در دبیرستان مطالعه می شوند و دانش آموزان مسائل و موضوعات زیادی را در این مباحث می بینند و تجربه می کنند. اما از آن جا که دانشجویان اغلب از رشته های مختلف دبیرستانی به رشته های مختلف دانشگاهی وارد می شوند گاهی لازم است جمعبندی در بنیادی ترین مباحث برای شروع ریاضیات دانشگاهی برای آن ها انجام شود. ویدئو ـ درس های ریاضیات مقدماتی به صورت کاملاً رایگان در اختیار شما قرار می گیرد. این مجموعه کامل نیست و در آینده مطالب این صفحه ترمیم و کامل خواهد شد. لطفاً برای حمایت از مدرس محترم صفحه آپارات ایشان را دنبال نمایید.

توابع نقش بسیار مهمی در حسابان بازی می کنند و در واقع بخش عظیمی از مباحث حسابان (حساب دیفرانسیل و انتگرال با هندسه تحلیلی) مانند حد، پیوستگی، مشتق و انتگرال روی توابع بنا نهاده می شود. علی رغم تنوع توابع و خواص آن ها، چند نمایش مشخص برای توابع حقیقی وجود دارد. در این ویدئو نمایش صریح توابع رو مورد بررسی قرار می دهیم و بویژه با تمرکز بر توابع چندضابطه ای عمل های جبری بین آن ها را بررسی می نماییم.

پس از بررسی نمایش صریح توابع و توابع چندضابطه ای در بحث قبل، در این ویدئو در خصوص نمایش های ضمنی و پارامتری منحنی ها صحبت می کنیم و خواهید دید که نمایش پارامتری منحنی ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

پیدایش مثلثات توسط ریاضیدانان ایرانی گام مهمی برای از بین بردن برخی از ضعفهای مختصات دکارتی و به وجود آمدن مختصات قطبی است. به ویژه، اغلب منحنی های بسته در این دستگاه مختصات تابع هستند. در این ویدئو خواهیم دید که چگونه می توان نمودار توابع قطبی را با بررسی تقارن ها و نقطه یابی رسم کرد. همچنین وب سایتی برای ترسیم آنلاین این منحنی ها معرفی می شود. در پایان تمریناتی برای حل داریم

بخش اول این ویدئو به صورت جزوه در کانال تلگرام به همین نام موجود است. در بحث اعداد مختلط، فرم قطبی آن ها که کمک می کند تا ریشه های مراتب مختلف اعداد مختلط را به صورت یک عدد مختلط بیان کنیم، بسیار مهم است. در این ویدئو، فرم قطبی اعداد مختلط و کاربرد آن در یافتن ریشه های یک عدد مختلط به همراه حل چند تمرین ملاحظه می شود.
 

بخش مهمی از ریاضیات امروز بر نظریه ماتریس ها و کاربرد آن اشاره دارد. نخستین کاربردهای این نظریه در همان ابتدا، حل دستگاه معادلات خطی بوده و نیز در مباحث اقتصادی نیز کاربرد فراوان دارد. به طور تخصصی «جبر خطی» آن شاخه ای از ریاضیات است که به کمک ماتریس ها به حل مسائل فضاهای برداری می پردازد. در این ویدئو تعاریف و مفاهیم اولیه در خصوص ماتریس ها ارائه شده اند. (متاسفانه نتوانستم مشکل لایسنس نرم افزار را حل کنم و لذا در تمام ویدئو، واترمارکِ شرکت توسعه دهنده قرار گرفته است.)

در این ویدئو کوتاه، چگونگی ضرب ماتریس ها توضیح داده شده است. در پایان ویدئو تمریناتی برای حل ملاحظه می شود.

در این ویدئو، دترمینان ماتریس های مربعی معرفی و دستور ساروس برای محاسبه آن ارائه شده است. همچنین در ادامه، تکنیک کرامر در استفاده از ماتریس ها برای حل دستگاه های غیر همگن n معادله و n مجهول توضیح داده شده. در انتها تمریناتی برای حل داریم.

جزوه درس ریاضیات مقدماتی

برخی مباحث ریاضیات مقدماتی که در دبیرستان مطالعه می شوند برای شروع ریاضیات در رشته های مختلف فنی ـ مهندسی و علوم پایه در دانشگاه اهمیت ویژه ای دارند. از جمله این مباحث مثلثات و توابع مثلثاتی، مختصات قطبی، اعداد مختلط، نظریه مقدماتی ماتریس ها، حد، پیوستگی، مشتق و کاربرد مشتق توابع حقیقی بویژه مباحثی در خصوص یکنوایی توابع، قضایای رل و مقدار میانگین است. اغلب این مباحث در این جزوه به طور خلاصه جمعبندی شده اند. مباحث این جزوه و ویدئوـ درس های  این صفحه مکمل یکدیگر هستند.

مطالب این جزوه در ایام شیوع کرونا برای استفاده در آموزش مجازی تهیه شده اند و به همراه ویدئو ـ درس ها، پوشش دهنده مطالب مورد نیاز دانشجویان علوم پایه و فنی ـ مهندسی در درس ریاضی پیش دانشگاهی هستند.

تماس با ما:    واتس آپ  ۰۹۳۵۰۶۸۳۵۹۷  تلگرام:  MathBridge@     پست الکترونیک:   info@newrasha.ir        قوانین سایت          ارتباط با ما